Sodybos erdvės

SAULĖTOS LANKOS

"Saulėtos Lankos" yra tarsi viena didelė organinė forma, suskirtyta į mažesnes, savarankiškas formas. Pagrindinės jų yra: namo ir ūkinės veiklos funkcinė zona, poilsio - ugniakuro ir hamakų vieta, daržo zona, kvapaus gėlyno plotas, pušyno takas ir vandens telkinio zona.

Beveik visos sodyboje esančios formos, suplanuotos lenktomis linijomis, tarp kūrių įsikūrę ovalo formos daržas ir želdynų grupės. Kodėl? Ovalo formos suteikia gyvybingumo ir dinamikos, sukuria harmoningą vaizdą susiliejantį su gamtine aplinka, esančia šalia sodybos ribų. Banguojančias formas lengva susieti su čia esančiu reljefu. Sodas, tarsi nepertraukiamas kūrinys, įtraukia, kviečia užsukti ir patyrinėti, vietomis sustabdo atskleisdamas skirtingus sodybos kampus.

Ugniakuro zona buvo įkurta seniausiai. Čia, buvo mano vyro atvežti pirmieji didesni akmenys, kuriuos išdėliojom puslankiu vienoje iš aukštesnių sodybos vietų, nuo kurios atsiveria toliai ir galima stebėti vakarinės saulės laidą. Takas, vedantis iš namelio, buvo sudėliotas mamos iš mažų akmenukų, kuriuos tuo metu ji rinko iš laukų - jų šioje viotovėje apstu. Prie ugniakuro zonos yra pušų gojelis, kurį kartu sodinome su vyru. Dabar pušys jau didelės ir kuria nuostabų šešėlį, o viduje tankmės yra dvi properšos, kuriose kabiname hamakus ir ilsimės karštomis vasaros dienomis. Pušų uždanga puikiai veikia ir kaip garso sugertukas, kai keliu pravažiuoja automobiliai.

Daržo zoną kūriau taip, kad iš toli tai atrodytų tarsi gėlynas. Mėgstu estetišką vaizdą, ir vengiu arimų. Greičiausiai bus susiję su prisiminimais apie ravimus arų arus. Daržas yra po aukštos įtampos laidais dėl dviejų priežasčių. Pirma - šioje vietoje negalima sodinti nieko medėjančio. Antra priežastis - čia žemė yra pati derlingiausia ir lengviausiai dirbama, jos struktūra yra puiki.

Vandens telkinio zona taip pat yra skirta poilsiui ir maudynėms, o per sausras tarnauja kaip laistymo šaltinis. Planuose buvo turėti vandenį aukštai, tačiau dėl esamo smėlėto grunto, vanduo susisiekia su šalia tekančiu upeliu ir vandens lygis yra toks, koks yra upelyje. Tai žinodami, vandens telkinį įgilinome, todėl kūdros centre turime 3 metrus gylio. Čia auginame keletą žuvų - tai orfos ir plačiakakčiai. Jie atlieka vandens valymo funkciją. Kūdra nelieka neįvertinta ir čia auginamų ančių, bei keturkojo kiemo sargo!

Taip pat turime sodą, kuriame auga obelys, kriaušės, trešnės, vyšnios, slyvos ir cidonija.

Kvapusis gėlynas - tai absoliutaus poilsio ir pojūčių vieta. Ši zona skirta panerti į kitokį- žiedų įvairovės ir kvapų pasaulį, kuriame galima būtų pabraidyti po vaikystės prisiminimus, pasijusti stebėtoju, mėgautis ramybe ir išsinešti pakylėtą nuotaiką.

Dar viena, ypač brangi vieta - tai pušyno takas. Esu didelė pušų mylėtoja. Gal todėl, kad nuo vaikystės kasmet lankau pajūrį ir kaskart negaliu atsigrožėti ten esančiu gamtovaizdžiu. Kai buvau maža, mama mane migdydavo pietų miego kalninių pušų apsuptyje. Tie prisiminimai išlikę iki šiol. Todėl labai norėjau šiek tiek atkartoti vaizdą iš tų laikų, kad aplankytų džiaugsmas, panardinantis į prisiminimus.