Mulčas

PRIEŽIŪRA

Mulčas - tai puikus pagalbininkas, kuris dirvą apsaugo nuo piktžolių dygimo, sumažina galimybę įsisėti naujoms piktžolėms, palaiko optimalų drėgmės lygį, padeda išlaikyti vienodesnę dirvos temperatūrą, pagerina dirvos struktūrą ir kuria estetinį efektą. Vieni gerumai!

Mulčui naudoti galime daug ką - šiaudus, nupjautą žolę, kankorėžius, durpes, skaldą, medžių žievę, smulkintus stiebus ar šakas, akmenis, dekoratyvinę skaldą ir pan.

Saulėtų lankų gėlynus, ir daržo lysves, ir takus kloja penkios mulčo rūšys. Tai - sode nupjauta ir surinkta žolė, smulkintos šakos, pušies žievė, smulkinti kanapių stiebai (spaliai), ir grikių lukštai. Mulčą kloju 5-7 cm storio sluoksniu, kad būtų sudarytas pakankamas barjeras sulaikyti piktžolėms ir drėgmei.

Kanapių spaliai

Pakalbėkime šiek tiek plačiau! Nupjautos žolės mulčą naudoju daržo mulčavimui. Vejos plotų sodyboje yra daug, jų tikslas ir buvo toks, kad būtų iš kur paimti žolės mulčiavimui. Kai užklumpa sausros, mulčo turiu nedaug, tuomet tenka kloti plonesnį jo sluoksnį, gausiau laistyti arba tiesiog laukti kol užaugs žolė.

Daržo plotas užima apie 5 arus. Mulčiuoju nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens - nuolat. Stengiuosi, kad pjaunant veją joje nebūtų žydinčių piktžolių. Taigi, prieš pjaunant veją, kartais tenka praeiti per pievas ir rankiniu būdu nuskabyti žiedus (pvz. kiaulpienių). Lysvėse paklotas mulčas ne tik sulėtina piktžolių sėjimąsi ir dygimą, bet ir atneša naudos dirvai. Daržo papildomai netręšiu - pakanka kiek organikos gauna iš mulčiavimo, kuomet, sezono pabaigoje, supurenus žemę jis įterpiamas į dirvą. Mulčas pūva greitai, todėl naudos sulauksit jau kitą sodinimą.

Kanapių mulčas - šiurkštus, šviesus ir dekoratyvus. Kanapių spalius naudoju dvejose sodybos vietose. Viena iš jų - kūdros pakrantė. Smulkinti kanapių stiebai gali būti naudojami kaip kraikas, nes pasižymi tuo, kad labai gerai sugeria vandenį. Juos pakrantėje naudoju neatsitiktinai - atėjus liūtims, vandens perteklius, nuo vejos plotų norėtų keliauti į vandens telkinį, bet šlaite esantis mulčas jį sustabdo. Tuo pačiu jis padeda apsisaugoti ir nuo piktžolių, o tai labai aktualu, nes šiame plote yra pasodintų augalų, tarp kurių nesinori ravėti, laukiant kol jie suaugs.

Šio mulčo papildymas reikalingas kas 2-3 metus - pakanka naują berti tiesiog ant senojo viršaus.

Smulkintų šakų mulčą naudoju želdynuose šalia tvoros. Jo papildymą kasmet surenkame sode - po žiemos, krentant beržų šakelėms ir rudenį, po medžių genėjimo. Visas šakas ir šakeles smulkinu šakų smulkintuvu, ir kloju storu sluoksniu, kad sutrikdytų piktžolių dygimą (kurių sėklas suneša vėjas, paukščiai ir pan.). Na, o pradėjusios dygti piktžolės uždengtos mulču nemato saulės šviesos - tai padeda laimėti lenktynes su jomis, kai laukia beveik 2 hektarai darbo, o ravėti laiko yra mažai!

Šis mulčas pūva lėtai, nes jo tarpuose daug oro ir sąlytis su žeme retas. Dekoratyvumas nėra labai didelis, nes šakų smulkintuvas nesmulkina visko vienodai - dėl to šis mulčas klojamas mažiau matomuose želdynuose. Jį papildau kas 3-4 metus.

Pušies žievės mulčas yra labai dekoratyvus, turbūt todėl jis vienas populiariausių- visi jį žino. Mano naudojamas mulčas yra stambios frakcijos, todėl jį naudoju tik ten, kur pasodintos hortenzijos ir kalninės pušys, o ne smulkesni augalai ir gėlės. Pušies žievės mulčo papildymas reikalingas kas 2-3 metus.

Na ir pabaigai, mano mėgstamiausias - grikių lukštų mulčas. Grikių lukštų mulčą naudoju jau 7 metus. Saulėtose Lankose jis atsirado tuomet, kai įrengiau kvapųjį gėlyną. Tai nuostabiai atrodantis mulčas, kuris nepūna labai labai ilgai. Jis tinka tiek priek stambių, tiek prie smulkių augalų. Ir geriausia dalis - jo ypač nemėgsta piktžolės.

Grikių lukštai lengvi, todėl juos naudojant turėtų būti kelios sąlygos. Pirma- skersvėjis. Jei vieta yra skersvėjuota, vėjas gali juos išpūstyti. Klojant šį mulčą, reikia kantrybės, nes pirmus metus reikia dažnai drėkinti, kad jis sušoktų į vientisą ,,plutelę". Jis klojamas ant grėbliu sušiauštos dirvos. Kvapusis gėlynas yra orientuotas vakarų - rytų kryptimi, todėl vėjas jį aplanko dažnai, bet čia augalai susodinti masyvu, todėl vėjas neprasibrauna ir grikių lukštai lieka vietoje visą sezoną. Atnaujinti reikia tik tiek, kiek reikia atstatymui po fizinio kontakto (prakapsčius sodinant naują augalą, ar prasirausus kurmiui).

Galbūt nustebinsiu, bet po naudojamais mulčais nėra paklota jokia danga. Vienintelė išimtis - po pušų mulču klojau geotekstilę, nes tame ,,rajone" gyvenantis kurmis mėgsta kuisti žemę ir dalį mulčo nusitempti žemyn.

O ar Jūs naudojat mulčą savo sode? Koks Jūsų mėgstamiausias tipas? Pasidalinkite mūsų Facebook grupėje!

Grikių lukštai

Pušies žievė

Smulkintos šakos

Nupjauta žolė