Miskantai

SAULĖTOS LANKOS

Miskantų jūros pakraštys. Kokios veislės? Kokia priežiūra? Ką reikėtų žinoti?

Kaip gera sodą apgaubti švelniu glėbiu. Tai darau ne tik juo rūpindamasi, bet ir parinkdama savo forma švelnius augalus. Vienas naujesnių tokių glėbių atsirado Saulėtų Lankų pakraštyje. Miskantų pakraštį pasodinau 2022 metais. Želdyno bendras plotas sudaro apie 5 arus, o miskantų masyvas užima 0,7a. Kodėl jie čia atsirado? Istorija labai paprasta. Šalia mūsų sodybos ribos stovi aukštos įtampos stulpas, kuris atkreipia į save dėmesį iš visų kampų. Kaip žinia, prie elektros linijų ir prie stulpų, sodinti sumedėjusių augalų negalima. Palikti tokį 'grožį' kaip akcentą nesinorėjo, todėl reikėjo sugalvoti kas galėtų nukreipti žvilgsnį. Žemė šioje vietoje - ne dovanėlė, todėl pasirinkau žolinius augalus su tvirta šaknų sistema. Miskantai - ištvermingi, gražūs, turintys purius ir svajingus žiedynus, puikiai uždengiantys tiek stulpą, tiek tvorą ir kuriantys privatumą nuo kaimyninės pusės. Čia yra kelios nedidelės gudrybės, kurias panaudojau, kad užaugę augalai atrodytų nuostabiai. Kokios jos?

Želdyne suformavau nedidelę kalvelę, kuri augalams padeda atrodyti dar aukštesniems. Aukščiausia vieta +30 cm. Skaičiai kaip ir nedideli, tačiau žiūrint į augalus labai jaučiasi, kad efektas - puikus. Šio pakilimo dėka, tos pačios miskantų veislės gražiai suformuoja svaiginančią žiedų bangą, kurią norisi glostyti ir glostyti. Vaizdas atrodo natūraliai susiliejantis su gretimais želdynais ir nubanguojantis į tolumoje matomas pievas. Vizualiai šis sprendimas neformuoja barjero ir leidžia praplėsti teritoriją. Miskantų apačia tanki - karštą vasaros dieną masyvo apačioje jaučiama vėsuma. Čia gyvena kurapkos, o ir mūsų antys mėgsta pasislėpti nuo kaitros.

Aiškesniam mastelio suvokimui vyro ūgis 194 m

Miskantų aukščiai skirtingi. Aukščiausi įsikūrę nugarinėje želdyno dalyje, o kai kurie, tarytum nedrąsiai įkišantys koją vidurio link. Tai miskantai, kurių aukštis siekia 3 metrus ir daugiau ( Rūšys ir veislės: Miscanthus x giganteus, Miscanthus x giganteus ‘Meidl’ , Miscanthus sinensis 'Rosi'). Šalia jų glaudžiasi šiek tiek mažesni, augantys nuo 1.5 iki 2 metrų. ( Veislės: Miscanthus sinensis 'Federweiser‘, Miscanthus sinensis 'Rotfuchs‘ , Miscanthus sinensis 'Herman Mussel‘). Sodinau šachmatų tvarka, išlaikant metro atstumą tarp jų. Miskantų žiedynų spalvos trys- rausva, sidabrinė ir gelsva. Jos sodinant buvo derinamos taip, kad pirmieji ryto saulės spinduliai tarsi pirštų galiukais perbėgtų per sidabriškus žiedynus, užsibūtų želdyno viduryje, kur banguoja gelsva miskantų upė ir visiškai sustotų ties rausvais atspalviais.

Miskantai vėlai bunda pavasarį, todėl iš kraštų juos supa ankstyvi augalai- rūgtys, katžolės, veronikos, vilkdalgiai, veronikūnai, flioksai ir astrai. Pavasarį pirmosios pasirodo tulpės, o vasaros pabaigoje žiedynus išleidžia drambliniai česnakai. Nors jie ir valgomi, bet žiedynai puikiai atrodo miskantų jūroje.

Šis augalų masyvas atrodo nuostabiai iki pat pavasario. Miskantus nupjaunu kovo mėnesio pradžioje. Pastebėjau, kad būtų galima tai daryti ir vasarį, nes esant dideliems vėjams, miskantų žiedai atsiskiria ir vėjas juos pradeda plačiai sklaidyti po visur - kur reikia ir nelabai. Sudžiūvusius stiebus labai puikiai galima nupjauti trimerio pagalba, naudojant peilio antgalį. Jei būtų noras jų pasidauginti, geriausias būdas yra kero dalijimas. Miskantai gali būti dalijami visą vegetacijos laikotarpį. Pačius aukščiausius rekomenduočiau dalinti vėlai pavasarį, kai augalai pradeda rodyti gyvybės ženklus. Didieji dauginasi sunkiau, todėl skeliant reikėtų palikti nemažai šaknų ir kaip įprasta, laistyti ne mažiau 3 savaičių, kol įsitvirtins. Miskantai nemėgsta užmirkimo, todėl prieš laistant reikėtų patikrinti drėgmę dirvoje. Tam naudoju išmanų būdą - įkišu į žemę pirštą.