Gyvatvorė

APŽELDINIMAS

Dažnai susitinku su žmonėmis, kurie turi tvorą, o šalia jos dar nori turėti gyvatvorę. Kartais to reikia, o kartais nelabai. Renkantis gyvatvorę reikia atsakyti sau į klausimą - kokia tos gyvatvorės funkcija. Patyrinėkim gyvatvorių pasaulį kartu, kad būtų lengva pasirinkti geriausią variantą!

Pagal funkciją gyvatvores galim suskirstyti į dvi pagrindines rūšis: apsauginę ir dekoratyvinę.

Pirmoji - apsauginė. Tai gyvatvorės, skirtos apsaugoti kiemą nuo triukšmo, vėjo, dulkių, žvilgsnių, gyvūnų, saulės ir erozijos. Nuo gyvūnų, o kartais ir nepageidaujamų lankytojų gyvatvorės dažnai sodinamos iš augalų, kurie turi spyglius, yra tankūs, arba gali būti sutankinti formavimo pagalba. Šio tipo gyvatvorė gali tarnauti kaip tvora ir barjeras, pro kurią sunku arba visiškai neįmanoma prasibrauti. Dygliuotoms gyvatvorėms būtų galima rinktis kaukazinę slyvą, gudobelę, šaltalankį, erškėtrožę, ar raugerškį.

Jei tai laisvo tipo gyvatvorė - jai reikėtų daug vietos, jei genima - tinka tiek dideliam sklypui, tiek mažam. Tokią gyvatvorę reikėtų pradėti formuoti nuo mažens, kad šakos būtų tankios ir persipynusios tarpusavyje. Vertėtų iš anksto pagalvoti apie aukštį, nes aukštą ir dygliuotą gyvatvorę karpyti būna sunku.

Antroji - dekoratyvinė. Gyvatvorė turi derėti prie pasirinkto stiliaus. Pirmiausia, žvilgsnį kreipiame į proporcijas. Jei gyvatvorė planuojama ten, kur yra didelė teritorija, jos aukštis turėtų būti ne mažesnis nei 2m. Mažam kiemui tiktų gyvatvorė nuo 2m ir žemesnė. Dekoratyvinę funkciją atliekanti gyvatvorė gali turėti ir apsauginės gyvatvorės savybes. Gyvatvorės pagalba galime zonuoti didesnį sklypą- taip sukursime lauko kambarius, o formuojant takus ir šalia sodinant gyvatvorę, galime nukreipti ne tik žingsnius, bet ir žvilgsnį, sudaryti foną kitiems augalams ar akcentui esančiam kieme, formuoti apvadus želdynams.

Renkantis iš ko kurti dekoratyvinę gyvatvorę svarbu atkreipti dėmesį į tai, koks augalų atsparumas mūsų žiemoms ir šlapiam sniegui. Juk nesinorėtų kaskart esant dideliam snygiui bėgti į lauką purtyti sniego, taip saugant augalą nuo deformacijos. Augalų pasirinkimas priklauso ir nuo to, kokio pločio, aukščio, atsparumo ir stilistikos norėsime. Vieniems reikia griežto stiliaus karpomų gyvatvorių, kitiems- laisvo, kuriame atsispindėtų romantika ir lengvumas.

Atostogų vaizdą gali suteikti kalninių pušų atskyrimas, kuris puikiai tiks ten, kur yra lengva dirva. Jos - puikus pasirinkimas dėl to, kad jų nereikia formuoti. Tame slypi jų žavumas! Jei norite formuojamos gyvatvorės, galima rinktis nuostabaus grožio kukmedį. Renkantis kukmedį, reikėtų žinoti, kad tai nuodingas augalas, todėl reikėtų jo vengti ten, kur yra mažų vaikų, ar žalumynus mėgstančių gyvūnų. Kai gyvatvorės norisi čia ir dabar, galime naudoti kalninį serbentą arba blizgantįjį kaulenį.

Kiek problemiškesnis, nors ir labai gražus, augalas gyvatvorei - koloninė pušis. Pastebėjau, kad žmonės, kurie jas sodina ne tik dėl priedangos, bet ir dekoratyvumo, jomis nusivilia. Drėgmė, kuri užsilaiko tankioje lajoje ir sukuria palankias sąlygas grybinėms ligoms, bei sniegas, išlankstantis arba nulaužantis šakas, augalą padaro negražiu.

Labai dailiai atrodo vaismedžių gyvatvorės, kurios gali būti ir estetiškos ir naudingos savo derliumi. Tokį stilių galime dažnai pamatyti prancūzų soduose.

Ar žinojot, kad spygliuočių gyvatvorės dažnai naudojamos apsisaugoti nuo vėjo? Tokioms gyvatvorėms dažniausiai naudojamos tujos, eglės, cūgos ir kadagiai. Jei vėjas atsimušęs į paprastą tvorą krenta it vanagas, griebdamas auką žemyn, sutikęs kelyje gyvatvorę iš augalų, jis išsiskaido ir intensyvumas sumažėja!

Siekiant apsisaugoti nuo dulkių, rekomenduoju rinktis lapuočių gyvatvorę. Ji kasmet atsinaujina ataugindama lapus ir vėl būna graži iki pat rudens. Nuo saulės apsaugo bet kokia gyvatvorė, kurios aukštis yra pakankamas uždengti saulę. Tam gali būti naudojami skroblai, bukai, eglės, ar tujos. Svarbu, kad tai būtų aukšti augalai, nes vidurvasarį saulė būna aukštai. Nuo garso augalai pilnai apsisaugoti nepadės, bet prislopinti jį tikrai gali. Garsui mažinti augalai sodinami keliomis eilėmis. Reikėtų rinktis augalus, kurie turi tankią žaliąją masę. Svarbu prisiminti tai, kad augalų barjeras turėtų būti sodinamas kuo arčiau garso šaltinio.

Augalų sąrašą, iš kurių dažniausiai formuojamos gyvatvorės galite rasti čia.