Drugeliai sode

SAULĖTOS LANKOS

Dilgėlinukas. Šis gražuolis pas mus - dažnas svečias. Jį galima pamatyti nuo balandžio iki rugpjūčio mėnesio. Kaip ir daugelis drugių, jie mėgsta sodus, parkus, pievas, miško kirtavietes ir laukų pakraščius.

Dilgėlinukas dažniausiai peržiemoja lėliukės formoje. Suaugėliai žiemos miegui renkasi pastoges, palėpes ar kitas panašias vietas.

Kuo jis dar įdomus? Ogi tuo, kad pavasarį jo sparnų spalva būna oranžinė su tamsiomis dėmėmis, o vasarą jo apdaras pasikeičia į tamsiai rudą su baltomis dėmėmis ir siauromis oranžinėmis juostelėmis.

Poravimasis šių drugelių taip pat labai įdomus. Norėdamas poruotis, dilgėlinuko patinas renkasi dilgėlių plotus, kur atsitupia ant dilgėlės arba ant žemės išskleistais sparnais, taip laukdamas atskrendančios patelės. Vos tik dilgėlinukė atskrenda, patinas priartėja prie jos ir pradeda "barbenti" savo antenomis į patelės užpakalinius sparnus, skleisdamas net žmogaus ausiai girdimą garsą. Patelė gali nuskristi šiek tiek toliau, bet patinas seka paskui ir viskas kartojasi. Tai gali trukti kelias valandas. Galiausiai, (dažniausiai tai būna ankstyvas vakaras), patelė nuvilioja patiną į augaliją (dažnai tai būna dilgėlynas), tupia ir šliaužia tarp stiebų, o patinas seka paskui, kur jie galiausiai susiporuoja ir lieka susiporavę iki pat kito ryto.

Dilgėlinuko patelė deda kiaušinius dilgėlės lapo apačioje, saulėtoje vietoje. Kiaušiniai dedami vienas ant kito - krūvelėmis. Krūvelėje gali būti padėta iki 80 kiaušinių, Išsiritę iš kiaušinėlių vikšrai susikuria bendrą voratinklį (dažniausiai dilgėlių viršūnėje), ten ir maitinasi. Kai vikšrai paauga, jie visi kartu persikelia į naujus augalus, pakeliui kurpdami naujus voratinklius, kurie apsaugo ir suteikia šilumą. Vikšrai pajutę pavojų vieningai trūkčioja kūnais, kad įbaugintų priešą, arba atkosti žalio skysčio, susisuka į kamuoliuką ir nukrenta ant žemės. Dilgėlinukų vikšrai maitinasi ir dieną, ir naktį. Jie pereina per 5 vystymosi stadijas - vos išsiritę mažyliai turi juodą blizgančia galvutę. Vėliau, prisivalgę augalų, tampa žalios spalvos, dar vėliau kūnas apauga tamsiais skirtingo ilgio šereliais, o pats vikšras tampa 22,2 mm ilgio. Užaugęs jis atsiskiria nuo kitų ir voratinklio pagalba susisuka lapų kraštuose, kur ir maitinasi. Vikšro stadija trunka 26 dienas. Vėliau vikšrai nukeliauja ieškoti tinkamų vietų, kur galėtų virsti lėliukėmis. Dažnai prisitvirtina prie atbrailos, palangės ar po akmenimis, toli nuo vietos, kur maitinosi ir labai greitai tampa lėliuke, o paskui drugeliu.

Dilgėlinukai renka nektarą iš kiaulpienių, buožainių, bajorių, monardų, usnių, budlėjų ir kitų nektaringų augalų.

Admirolas. Tai - neįprastas drugelis, kuris labai mėgsta saulėtas vietas. It koks paukštis, šis gražuolis žiemoti skrenda net į Šiaurinę Afriką, o Lietuvoje pasirodo nuo birželio mėnesio.

Drugių patelės deda pavienius kiaušinius ant dilgėlių viršutinių lapų paviršiaus kraštų. Ir vėl tos dilgėlės! Pasirodo, kad jos svarbios sode - ar ne? Iš pradžių tie keli kiaušinėliai būna šviesiai žali, bet vikšrui vystantis jie patamsėja, paviršius tampa pilkai perlamutrinės spalvos. Kiaušiniai išsirita maždaug per savaitę. Drugelių vikšrai minta dilgėlių lapais, o suaugę drugiai renkasi pernokusių vaisių sultis, parūgusią sulą, paukščių išmatas. Admirolai mėgsta nukritusias slyvas, obuolius, gervuogės, bet gali rinkti nektarą iš abelijų, ramunių, astrų, patagononių verbenų, raktažolių ir usnių. Jei norit šiuos drugelius prisivilioti greitai, geriausias būdas padėti sutrintos bananų košės. Dar gali būti taip, kad suprakaitavus admirolas ims ir nutūps ant mūsų - pasirodo jis mėgsta druską.

Šių drugelių vikšrai susisuka lapo krašte, o besimaitindamos ir apgraužę jį tiek, kad nebeišeina pasislėpti, keliauja ant kito lapo ir taip besislėpdamos maitinasi toliau. Prieš tapdami lėliukėmis, vikšrai slėptuvę apraizgo savo išskiriamais šilkiniais siūlais. Lėliukės pakimba žemyn galva ir atrodo kaip negyvi lapeliai. Lėliukės stadija trunka nuo 7 iki 14 dienų, o drugeliai gyvena apie 11 mėnesių.

Admirolas patinas turi savo teritoriją, kuri užima apie 35 kvadratinius metrus ir ją gina nuo kitų patinų. Jei pavyktų pamatyti du admirolus, kurie skraido darydami kilpas ir ratus - jie nežaidžia ir nešoka. Tai patinai, kovojantys dėl teritorijos, nes admirolų patelės poruojasi tik su tuo patinu, kuris tą savo teritoriją apgina.

Spungė. Tai vienas iš dažniausiai sutinkamų svečių Saulėtose Lankose. Manau, kad visi esame kažkur pastebėję šį grožį, nes juos galima sutikti ir pievose, ir pamiškėse. Spungės - drugeliai keliautojai, bet keliaujantys tik trumpus atstumus. Pagrindinis spungių skraidymo laikas yra gegužės ir liepos mėnesiai, bet juos galima pamatyti ir rugpjūtį.

Didelės ‘akys’ ant sparnų yra skirtos tam, kad atbaidytų priešus. Jei spungė įtaria pavojų - ima trinti sparnus vieną į kitą ir taip skleisti šnypčiantį garsą, kad išgąsdintų. Baisu? Na, man turbūt nelabai, bet va pamačius bet kokį vikšrą dažnai pagalvoju - gerietis ar blogietis.

Spungių vikšrai minta dilgėlėmis ir apyniais, o suaugę drugiai maitinasi įvairių augalų nektaru. Jų mylimiausi augalai yra šalpusniai, kiaulpienės, usnys, žvaigždūnės, pievinės miegalės, levandos, raudonėliai, verbenos, ežiuolės ir daugelis kitų.

Suaugę drugiai žiemoja medžių drėvėse ar šakose, sienų plyšiuose. Pavasarį, pabudę po žiemos miego, jie maitinasi tik rytais. Patinai drugeliai apsistoja šiltose vietose, kur laukia patelių. Patelės deda kiaušinius ant dilgėlių lapų apačios, o vienu kartu gali padėti net 500 kiaušinėlių. Juos deda sluoksniais, kad apsaugotų nuo išdžiūvimo ir paukščių. Išsiritę vikšrai maitinasi iki liepos pabaigos ir tuomet saugiai prisitvirtinę prie stiebų neriasi ir tampa lėliukėmis. Lėliukės nesimaitina. Po 12 dienų spungių lėliukės tampa suaugusiais drugiais.

Šie drugeliai gyvena apie 11 mėnesių.

Drugeliai sode kuria savotišką magiją. Ši maža gyvybė yra tokia miela, kad vos pamačius plačiai nusišypsau. Labiausiai džiaugiuosi kai sode pamatau spalvotus drugelius, pavyzdžiui spunges, admirolus ir dilgėlinukus. Jų spalvos ir raštai yra neįtikėtino grožio! Kodėl sode reikia auginti dilgėles, kur gyvena ir ką mėgsta būtent ši trijulė, kviečiu paskaityti žemiau.

O kokie drugeliai alpanko Jūsų sodus? Pasidalinkite mūsų Facebook grupėje!