Augalų tręšimas

PRIEŽIŪRA

Tręšimas mineralinėmis trąšomis kartais atrodo kaip iššūkis- ką geriau pasirinkti ir kodėl?

Amonio salietra – ja tręšiamos gėlės įvairiu vegetacijos metu. Efektyviausia tręšti pavasarį prieš sėją, nes ne taip greitai išplaunamos trąšos. Daugiametės gėlės paprastai tręšiamos tik prasidėjus vegetacijai. Salietra išbarstoma tarp augalų, nes patekus ant jų gali nudeginti. Ypač pavojinga yra lipni miltinė amonio salietra. Papildomai tręšiamos gėlės dažniausiai palaistomos vandenyje ištirpinta amonio salietra. Tinka ir jauniems vaismedžiams.

Karbamidas - koncentruočiausia trąša iš visų birių azotinių trąšų. Jame yra 46% azoto, fiziologiškai rūgšti trąša. Karbamido granuliavimo metu dėl aukštos temperatūros susidaro biuretas, didelė jo koncentracija augalams nuodinga, daugiau kaip 3% biureto stabdo augalų augimą. Kristaliniame karbamide biureto būna ne daugiau kaip 0,2-0,8%, o granuliuotame – 1,0%. Karbamidas, kuriame tiek biureto, jauniems augalams nekenkia. Dažniausiai juo tręšiama papildomai arba per lapus, taip pat labai naudinga vaismedžiams;

Amonio sulfatas – gėlėms labiau tinka sintetinis amonio sulfatas. Tai fiziologiškai rūgšti trąša, vienai jos svorio daliai neutralizuoti reikia 1,18 svorio dalies kalcio karbonato. Neutralizuotą trąšą būtina nedelsiant išbarstyti ir sekliai įterpti į dirvą. Sausas amonio sulfatas lengvai skaidosi. Šios trąšos, išbarstytos laiku, iš dirvos neišplaunamos, todėl amonio sulfatas tinkamiausia trąša rudenį.

Superfosfatas – sudėtinė trąša, fosforo trąšų šaltinis, reikalingas išauginti gausų ir kokybišką derlių. Beriamos į visų tipų dirvožemį rudenį arba ankstyvą pavasarį. Granuliuoto superfosfato ypač reikia jauniems augalams. Jeigu trūksta fosforo, augalai menkai auga, vėliau net gausus tręšimas mažai padeda. Fosforo trąšos veikia ne tik derlių, bet ir produkcijos kokybę – pagreitėja augalo brendimas, atsparumas ligoms, augalas geriau laikosi žiemą. Optimalus fosforo kiekis padidina augalo atsparumą šalčiui.

Kalio salietra – kalio salietra naudojama trąšose, kaip kalio ir azoto šaltinis. Ji ypač tinka naudoti vaisiaus ar šaknies augimo metu, kai augalas pasisavina daug kalio. Tinka papildomam augalų tręšimui.

Kalio sulfatas – tai specialios bechlorės kalio trąšos, skirtos chlorui jautriems augalams tręšti. Taip pat tai puikios trąšos augalams, kurių augimui ir vystymuisi reikia daug sieros, jos pagerina azoto įsisavinimą. Šios trąšos paryškina augalo spalvą, sustiprina jį, didina derlių bei kokybę.

Kalcio salietra – pagrindinė greito veikimo azotinė trąša, skirta jaunų daigų auginimui. Kalcis būtinas augalų ląstelės sienelės tvirtumui ir šaknų sistemos vystymuisi palaikyti. Kalcis suteikia lapams sodriai žalią spalvą. Be kalcio neįmanoma užauginti geros kokybės daigų. Papildomai tręšiami vaismedžiai, uogakrūmiai, šiltnaminiai ir kambariniai augalai, tinka visoms gėlių rūšims.

Kalcio amonio salietra – granuliuotos azoto trąšos, turinčios savo sudėtyje azoto, magnio ir kalcio. Dirvožemis ne tik patręšiamas, bet kartu pakalkinamas. Trąšose esantis azotas įsisavinamas greitai ir efektyviai. Kalcis ir magnis sustiprina visų augalo dalių augimą. Efektas bus didesnis, jei prieš augalų sėją arba sodinimą papildomai patręšime fosforo ir kalio trąšomis. Kalcio amonio salietra augalai tręšiami anksti pavasarį bei papildomai augalų vegetacijos metu.

Magnio sulfatas – trąšos naudojamos prieš sėją arba kai dirvožemyje trūksta magnio. Jo dažniausiai trūksta šiltnamiuose. Jei trūksta magnio, ant augalų apatinių lapų atsiranda dėmių, lapai vysta, džiūsta ir nukrenta. Magnis – būtinas elementas įvairiems augalams, jų sėklų formavimuisi. Galima tręšti papildomai per lapus arba pasidarius tirpalą.

Kalio magnezija – joje yra ne tik kalio, bet ir magnio. Jis ypač reikalingas daug magnio reikalaujantiems augalams – vaismedžiams, dekoratyviniams miško augalams, augantiems smėlio ir priesmėlio dirvose. Labai tinka tręšti gėles visose dirvose. Jomis geriausia tręšti prieš sėją ar sodinimą, bet galima naudoti ir papildomam augalų tręšimui. Kalis šiose trąšose augalams yra lengvai prieinamas. Šios trąšos nekeičia dirvožemio rūgštingumo.