Augalai pavėsyje: žiedų ir lapų derinys

AUGALŲ DERINIAI

Kuo ypatingos pavėsingos vietos? Pirmiausia tuo, kad čia yra vėsiau, o dirvožemis ilgiau išlieka drėgnas. Pavėsis nelygus pavėsiui ir augimo sąlygos skiriasi. Kai kurie augalai gerai jaučiasi daliniame pavėsyje, o yra augalų, kurie toleruoja ir visišką pavėsį.

Antra, tokiose vietose dažnai auga daug medžių ar krūmų, kurie daug 'valgo' ir ten dirvožemis gali būti skurdus. Jei norėtume sodinti naujus augalus, šioms vietoms greičiausiai prireiks papildomo tręšimo ir laistymo, kad augalai galėtų įsitvirtinti ir gerai jaustis. Dar viena išeitis būtų statyti vazonus su augalais arba įrengti pakilimus, juos užpildant derlingu dirvožemiu ir sodinti suplanuotą augmeniją. Tokiu būdu galėtume išvengti konkurencijos tarp augalų.

Žiemos metu, dirvožemis pavėsingose vietose atšąla paskiausiai, bet ilgiau išsilaiko šaltis. Taip yra todėl, kad pavėsy ilgiau laikosi drėgmė ir oras cirkuliuoja lėčiau. Ką daryti, kad dirvožemis būtų parengtas sodinimui galite rasti čia.

Pavėsio augalai dažnai turi didelius lapus, o jie gali būti plačiau išsikeroję arba pats lapų išdėstymas gali būti horizontalus. Šių augalų prisitaikymo tikslas vienas - gauti kuo daugiau saulės šviesos. Noriu pasidalinti mano vienu mylimiausių derinių pavėsiui. Tai papartis, brunera, plautė, astras, viksva ir astilbė. Šis gaivus derinys džiugins nuo pat pavasario iki vėlyvo rudens, padovanodamas nuostabų ir žiedų ir lapų grožį. Skirtingos lapų faktūros visuomet atrodo efektingai, todėl praeinant traukia žvilgsnį. Baltos spalvos, susišaukiančios augaluose, lapų dėmėtumu ir žiedeliais kuria želdinio bendrumą. Šis derinys raminantis ir puošnus, puikiai pagyvinantis tamsiausias kiemo vietas.

Kelminis papartis

Dryopteris filix – mas

‘Furcans’

Arendso astilbė

Astilbe arendsii

'Brautschleier'

Stambialapė brunera

Brunnera macrophylla

'Jack Frost'

Plautė

Pulmonaria x

hybrida 'Trevi Fountain'

Kalninė viksva

Carex

montana

Skėstašakis astras

Aster divaricatus

Žalia spalva - pagrindinė gamtos spalva, o balta spalva dažnai asocijuojasi su švara. Ši spalvų gama gali skatinti atsipalaiduoti, nusiraminti ir susilieti su gamta. Šių spalvų derinys visuomet liks madingas dėl savo natūralumo ir paveikumo emocijai.

O kokie Jūsų mėgstami augalų deriniai pavėsiui? Pasidalinkite mūsų Facebook grupėje!

Kompozicijos pasiūlymas

A - Arendso astilbė

B - Stambialapė brunera

PL - Plautė

V - Kalninė viksva

P - Kelminis papartis

AS - Skėstašakis astras